Ielu suņi kļuvuši gudrāki!

Pateicoties kāda drauga ieteikumam, manā rīcībā nonāca ļoti interesants raksts par Maskavas klaiņojošajiem suņiem – kā tie pielāgojos skarbajiem dzīves apstākļiem. Oriģinālraksts ir angļu valodā un atrodams šeit: http://englishrussia.com/?p=2462. Tomēr, ja vēlaties rakstu lasīt latviešu valodā, veriet vaļā šī ieraksta turpinājumu – tur esmu Jums sagatavojis tulkojumu.

Krievu zinātnieki apgalvo, ka Maskavas klaiņojošie suņi ir kļuvuši krietni gudrāki. Četrkājainie cilvēka senākie draugi demonstrē patiesu gudrību – katru rītu tie braukā Maskavas metro, lai nokļūtu no savām nomaļajām dzīvesvietām uz Maskavas centra “trekno daļu”. Ierodoties tur, tie parāda jaunas spējas, kas līdz šim suņiem nav novērotas. Šīs spējas ietver, piemēram, “šaurmas medības” (šaurma ir austrumu gaļas ēdiens, visai populārs Maskavā). Izskatās tas apmēram tā:

Parasta, satiksmes noslogota Maskavas iela ar dažiem maziem pārtikas kioskiem. Pusmūža vīrietis nopērk sev gabalu karstas “ātrās uzkodas” un, košļādams to, bez steigas dodas savās gaitās. Pēkšņi viņš bailēs salecas – kāds suns ir tam klusītēm pielavījies un pēkšņi skaļi ierējies. Vīrieša gardā uzkoda izkrīt tam no rokām, un suns metas tai virsū. Burtiski desmit minūtes vēlāk tieši tajā pašā vietā tādā pašā veidā kāds jaunietis zaudē savas pusdienas. Modernie krievu suņi ir devušies savās pilsētas medībās.

“Šī metode – pēkšņi uzbrukt cilvēkiem no aizmugures – ir plaši izplatīta starp Maskavas suņiem,” saka A. Pojarkovs, kurš darbojas Maskavas Ekoloģijas un evolūcijas institūtā. “Galvenais te ir jau iepriekš saprast, kurš cilvēks izmetīs no rokām ēdienu, bet kurš ne, taču suņi ir lieliski psihologi un māk to noteikt daudz labāk kā mēs.”

Maskavas ekologi domā, ka suņi sākuši apgūt šīs iemaņas jau pagājušā gadsimta 90-ajos gados, kad sabruka Padomju Savienība un Maskava iekrita jaunās šķiras krievu kapitālistu rokās. Viņi saprata nekustamo īpašumu patieso vērtību pilsētas centrā, uz ko komunisti bija skatījušies caur pirkstiem, un pasāka pārvietot rūpnieciskos kompleksus no centra uz pilsētas nomalēm. Tā kā šajās vietās sev patvērumu rada daudzi klaiņojošie suņi, kuri nu ar visām mājām tika pārvietoti uz nomalēm, viņiem bija jāmācās, kā ceļot no tām katru rītu uz pilsētas centru un vakarā atpakaļ – gluži kā cilvēkiem.

Komerciālā revolūcija Maskavā suņu parastās ēdiena sagādes vietas (miskastes utt.) padarījusi tieši nesasniedzamas, tāpēc viņiem nākas atrast jaunus veidus, kā iegūt savu dienišķo kumosu. Tā parādījušās arī šīs “šaurmas medības”. Dažreiz tomēr viņi izmanto arī maigākas metodes. Jauna meitene apsēžas uz soliņa, lai apēstu savu “hotdogu” – liels, mīlīga paskata suns izlien no tuvējiem krūmiem un uzliek galvu viņai uz ceļiem. Meitene nespēj turēties pretī un dalās savā azaidā ar suni.

Citu šādu spēju starpā visapbrīnojamākā ir suņu prasme nepalaist garām īsto pieturu, pārvietojoties pazemes vilcienā. Biologi saka, ka šeit suņiem palīdzot perfektā laika izjūta. Cita interesanta parādība ir suņu spēja šķērsot ielu, ievērojot zaļo luksofora gaismu. “Viņi nereaģē uz krāsu, bet gan uz luksofora mainīgo izskatu,” apgalvo Maskavas zinātnieks. Tāpat novērots, ka suņi biežāk izvēlas metro pirmo vai pēdējo vagonu – tajos parasti ir mazāk cilvēku.

Jautrs ir kāds cits Maskavas suņus pētījušo ekologu novērojums – šie suņi nelaižot garām izdevību paspēlēties metro brauciena laikā. Piemēram, ir novērots, ka suņiem patīk izlekt no vagona pēdējā brīdī pirms automātisko durvju aizvēršanās, riskējot iespiest tajās asti. “To viņi dara prieka pēc, kad ir kārtīgi paēduši,” secina ekologi.

Advertisements

6 responses to this post.

 1. Jāgaida, kad Rīgas suņi sāks braukāt ar tramvajiem un zagt pusdienas 🙂

  Atbildēt

 2. Posted by Vienkārši Uldis on Decembris 20, 2009 at 20:11

  ej un apsēdies tādam blakus 😀

  Atbildēt

 3. Posted by zeerava on janvāris 2, 2010 at 21:44

  jaungada vakarā ar redzēju autobusā diezgan lielu jaukteni, kas izrādījās bija viens pats iekāpis autobusā. iekāpu autobusā pa kuru kstaigāja apkārt un visus pasažierus apostīja šis suns. no sākuma protams nodomāju, ka suns kādam pieder, lai gan radīja neizpratni suņa brīvā pastaiga pa autobusu. tomēr, kad suns izskāpa arā tai pašā pieturā, kur es un devās līdzi pasažierim, kas bij iekāpis ar mani vienā pieturā un savu sajūsmu par suņa pastaigāšanaos ar neslēpa kā visi pārējie – sapratu, ka suns autobusā bija pats par sevi.

  Atbildēt

 4. Posted by Frīda on janvāris 15, 2010 at 09:17

  domāju, ka mans suns, nokļuvis brīvsolī, arī izmantotu iespēju pabraukāties – viņam dikti patīk, un šķiet, ka arī saprot, ka piemēram, lai nokļūtu līdz centram, IR JĀBRAUC ar braucamo…:)

  Atbildēt

 5. Posted by Leonids on marts 5, 2010 at 22:49

  Man tiešām žēl šo suņu. Bet es domāju,ka viņi ir iemācījušies tā dzīvot. Esmu dzirdējis,ka daudzi klaidoņu suņi piekopjot “seksuālas attiecības” daudz beižāk un tādēļ pēcnācēji biežāk nāk pasaulē. Tad iedomājaties,ka šādā vidē dzimis suns,nemaz īsti nezi na neko citu un uztver normālu šādu ikdienu.
  Starpcitu,paņēmu suni no patversmes. Šobrīd viņai ir 7 gadi un esmu laimīgs,jo sunīts tiešām izstaro mīlestību un prieku-bērniem arī patīk.
  Ieteiktu visiem ,kuri plāno ņemt suni-Nepērkiet to,dodiet kādam suņukam no patversmes mājas. Ticiet man,viņš būs pateicīgs un darīs jums labu,jo viņš saprot,kas notiek,kad jūs to paņemat pie sevis. Saku,to tādēļ,ka tos sunīšus,kurus jūs gribiet pirkt,tie,nekur nepaliks bez mājām. Bet patversmes sunīšiem ir tieši otrādi. Ja ne jūs,tad viņam citu vairs nebūs. Tādēļ pataupiet naudiņu par šķirnes suņiem,paņemiet kādu pievilcīgu sunīti no patversmes-viņš priecāsies un iemīlēs jūs,un jūs priecāsities un iemīlesit viņu. Veiksmi!

  Atbildēt

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: