Kas jāzina, paņemot suni no patversmes

Šodienas krīzi izjūt ne tikai cilvēki, bet arī mūsu četrkājainie draugi – suņi, jo pamesto dzīvnieku skaits nesamazinās, gluži otrādi, tas ir pat palielinājies. Jo situācijā, kad jāizšķiras, ko pabarot – bērnu vai suni, protams, lemts tiek par labu bērnam. Tad citiem ir jāuzņemas svētīgs un cēls pienākums – dot pajumti un jaunas mājas kādam pamestajam un par apgrūtinājumu kļuvušajam suni; šāds darbs pelnījis arī lielu sabiedrības pateicību. Tomēr, pirms izšķirties par šādu soli – ņemt suni no patversmes, būtu jāzina šis un tas par patversmes suņu specifiku. Lai nebūtu tā, ka paņemtajam sunim un cilvēkam nākas šķirties un no labi iecerētā tāds čiks vien iznāk.

Lai suns atrastu jaunas mājas un būtu apmierināts arī jaunais saimnieks, jāņem vērā patversmes suņu specifiku. Lielākā daļa patversmē nonākušo suņu ir jaukteņi – lai gan gadās arī dažs labs tīras šķirnes pārstāvis, tā tomēr mūsu valstī nav likumsakarība.

Ļoti būtiski, lai patversmes darbinieki un Jūs pats nosacīti konstatētu, ar kādu jauktu asiņu suni Jums ir darīšana. Protams, tas nav tādēļ, lai apmierinātu ziņkārību, bet lai jau iepriekš saprastu, ko var sagaidīt jaunais īpašnieks.

Piemēram, ja suns ir kādas medību šķirnes jauktenis, tad jārēķinās ar to,  ka viņam var piemist izteikta medību dziņa un, ja viņš lauku apvidos netiks turēts voljērā, var rasties problēmas ar neatļautu meža dzīvnieku tramdīšanu un medīšanu. Bieži šādi suņi ir labi kompanjoni, bet sargāšanas funkcijas gan viņiem būs pavājinātas.

Ja jauktajās asinīs dominē aitu suņi, tautā saukti arī par vilkiem, tad šāds suns var būt lielisks sargs, toties ne vienmēr būs adekvāts saskarē ar maziem bērniem, īpaši, ja sunim bērni darījuši pāri vai arī viņš jau sasniedzis suņu vectētiņa vecumu.

Pēdējā laikā patversmēs vērojams kamanu suņu jaukteņu pieplūdums, kas nav nekas dīvains, jo haskiji un malamuti ir modes suņi, kuri ir tik enerģiski, ka bieži vien labprāt paklīst no mājām, bet kur klaidonība, tur arī vēlākie brīvās mīlestības augļi – negribēti un nevajadzīgi kucēni. Šādi suņi ir domāti tikpat enerģiskiem cilvēkiem kā viņi paši, ar tiem ir jānodarbojas vairākas stundas dienā, jo pretējā gadījumā suns aiz garlaicības vienkārši sāks plosīties un demolēt visu sev apkārt.

Patversmē nonākušie suņi sākumā mēdz būt nervozi, jo nokļuvuši jaunā vidē – jaunas smakas, cilvēki visapkārt, – tāpēc labāk ņemt suni, kurš jau kādu laiku uzturējies patversmē (pēc noteikumiem patversmei suni jātur 14 dienas, pirms to drīkst atdot jaunam saimniekam) un kuram ir pieticis laika kaut nedaudz atklāt savu raksturu patversmes darbiniekiem; tā Jūs jau saņemsiet informāciju par to, kā suns reaģē uz cilvēkiem un saviem sugas brāļiem. Nebūs slikti, ja Jūs pirms suņa paņemšanas vairākas reizes ieradīsieties patversmē, lai pakontaktētos ar dzīvnieku, jo var taču gadīties, ka Jūs viens otram nu galīgi neiepatīkaties.

Ņemot liela auguma suņus, jārēķinās, ka viņiem ar laiku var parādīties locītavu slimības, jo pilnīgi nepamatots ir uzskats, ka ar šādām slimībām slimo tikai šķirnes suņi – artrīti un artrozes moka visus suņus, tikai lieliem un smagiem suņiem ir pastiprināta nosliece uz šo saslimšanu.

Vislabākā situācija ir tad, ja patversmes darbinieki Jums var pastāstīt ko vairāk – kur suns dzīvojis līdz šim (konfiscēto un atdoto suņu gadījumos), precīzu viņa vecumu. Dzīvniekam, kuru ņemat no patversmes, obligāti jābūt sterilizētam – tāda ir šodienas prasība patversmei, atdodot dzīvnieku. Tas ir arī ļoti būtiski jaunajam saimniekam, jo sterilizētie un kastrētie dzīvnieki vairāk turas pie mājas, nav arī riska par nevēlamiem varbūtējiem pēcnācējiem, kā arī šādi dzīvnieki, pareizi baroti, dzīvo ilgu mūžu.

Juglas suņu patversme darbojas kopš 1999. gada vasaras, un līdz šim brīdim, pateicoties labiem un līdzjūtīgiem cilvēkiem, mūsu organizācijai ir izdevies iekārtot jaunās mājās aptuveni 6500 suņus, par kuru likteņiem vēl daudzus gadus pēc atdošanas saņemam ziņas no viņu saimniekiem. Lai varbūt kāds, kurš izlasīs šo rakstu, pievienotos labdaru pulciņam, centāmies sniegt visvienkāršākos ieteikumus, kas būtu jāzina potenciālajam patversmes suņa īpašniekam.

Vienmēr Jūsu

Juglas dzīvnieku aizsardzības grupa

Advertisements

One response to this post.

  1. Posted by Liana on februāris 12, 2014 at 17:49

    jazina tas ka no 9;00-20:00 Nedrikst atstat vinu vienu pasu jabaro javed ara

    Atbildēt

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: